Neredeyim : Sağ Menü  >  İlçemiz  >  İskenderun

İskenderun

İSKENDERUN'UN TARİHÇESİ

İskenderun MÖ.333 yılında, Büyük İskender’in ISSOS yakınlarında kazandığı zaferden sonra ALEXANDRETTA adıyla kurulmuştur. Daha önceleri burada MYRIANDUS adında bir Fenike şehri bulunmaktaydı. Makedonya Kralı Büyük İskender’in İran İmparatoru III.Darius’u İssos Vadisinde yenilgiye uğratmasıyla temeli atılan bu şehir, tarihinde birçok defalar işgale uğramıştır.

      Seleukoslar’dan  Romalı’lara , MÖ.395 yılında Bizans’a geçmiş ve VII.yy. ortalarında Arap İmparatorluğu’ndan, 1516 yılında Türk-Memlük İmparatorluğu’na katılmış,1517’de Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında da Osmanlı İmparatorluğu’na katılan İskenderun, I. Dünya Savaşında İngiliz’lere onlardan da Fransız’lara bırakılmıştır.1938 yılına kadar Fransız işgalinde Hatay’ın bir sancağı olarak kalmıştır.5 Temmuz 1938’de Türk Ordusu İskenderun’a girmiştir.

TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ

     ANTİK KENT(İskenderun)ALEXANDRETTA: Bugünkü İskenderun kentidir. Geçmişinden günümüze pek az  şey kalmıştır. Antakya’dan İskenderun’a girişteki liman kalıntılarına ait duvarlar ile şehir merkezindeki tarihi binalar hala mevcudiyetini korumaktadır.1973 yılında Esentepe’de yapılan kazılarda, antik kentin kalıntılarına rastlanmış ve Büyük İskender ‘in bir büstü bulunmuştur.

     YUNUS SÜTUNU:  İskenderun - Payas demiryolu yarması üzerinde olup İskenderun şehrinin giriş kapısı kalıntısıdır. Yöre halkının inanışına göre; Yunus Peygamber yunus balığının karnında burada karaya çıkmıştır.

CAMİ VE KİLİSELER

         KAPTANPAŞA CAMİİ (ULUCAMİ) : Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Merkez Kaptanpaşa Camii Hicri 1280 (Miladi 1864) yılında Kaptan Mehmet Paşa tarafından ahşap bina ve tek şerefeli taştan minare olarak yaptırılmıştır. 1974 yılında ahşap kısım yıkılarak bu günkü şekliyle betonarme ve tek kubbe ek olarak yeniden inşa edilmiş, eski taş minareye dokunulmadan yeniden 40 metre yüksekliğinde ikişer şerefeli iki minare daha ilave edilmiştir. Ortaya çıkan çatlaklar yüzünden tehlikeli durum arz etmesi sebebiyle sonradan yapılmış olan iki adet çift şerefeli minare Vakıflar Bölge Müdürlüğünün yıkım kararı ile 2005 yılı sonu itibariyle tamamen yıktırılmıştır. Yıkılan Minarelerin yerine yeniden bir minare yapılmıştır. 1864 yılından günümüze ulaşan bu caminin sadece eski taş minaresi tescilli tarihi eserdir.

- MARCİRCOS  KİLİSESİ   (RUM ORTODOKS) : Kuruluş Tarihi 1585

  1585 yılında kurulan kilise Denizciler Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Halen yöre halkı tarafından gerek ibadet, gerekse adakta bulunmak için kullanılmaktadır. Marcircos Ortodoks kilisesinde 5 Mayıs Hıdır İlyas şenlikleri ve 6 Mayıs Aziz’in isim günü kutlamaları yapılmaktadır.

                                                                                                                                                                  

- AZİZ NİKOLA KİLİSESİ (RUM ORTODOKS): Kuruluş Tarihi 1870

          
1870 yılında kurulmuş olan kilise, halen İskenderun’da kullanılmaktadır. Şehit Pamir caddesindedir. Halen ibadete açık olan kilisede paha biçilmez tablolar ve işlemeler vardır.

                                                                                                                                      

- KARASUN  MANUK  ERMENİ KİLİSESİ :Kuruluş Tarihi  1872   

    1872 tarihinde yapılmıştır. Daha sonra restore edilen bu kilise Ermeni cemaati tarafından kullanılmaktadır.

          

 - İTALYAN KATOLİK LATİN  KİLİSESİ :  Kuruluş Tarihi  1888

        1600’lü yılların başında Kapuçin Rahipleri tarafından kurulan kilise Mithat paşa caddesi üzerindedir. 1888 yılında büyük bir restorasyon geçiren yapı toplam 14 sütun üzerine oturmuştur. Haftanın her günü ayin yapılmaktadır.

         


 
 Ulusal Toplu Katalog Tarama
 
Sesli Kİtap
E-Kitap
 
HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün
   

   Mesai Gün ve Saatleri 
Facebook-Twiter 
İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi 


İskenderun Teknik Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi (Şube)
 
Pazartesi - Cuma:08:00/17:00
Cumartesi:09:00/17:00
Salı-Cumartesi :08.00-17.00 


İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 5167 kez gösterilmiştir.